Jetlag – spory problem podczas dalekich podróży

Podróże samolotem czy to w celach służbowych czy na wakacje są coraz popularniejsze, szczególnie dzięki ciągle taniejącym cenom biletów lotniczych. Jednak o ile podróżowanie na północ i południe to nie jest żaden problem dla organizmu, oczywiście oprócz zmian temperatury i klimatu, to zmienianie stref czasowych na zachód i wschód to czasami ogromny problem dla naszego ciała.

Ciężkie przystosowanie się do zmian czasu to właśnie jetlag, wyobraźmy sobie sytuację, że wsiadamy w samolot o godzinie 5 rano, mamy za sobą 14 godzin lotu, mamy ochotę wyspać się w ciemną noc, a tu niespodzianka – mamy godzinę 10 rano!

Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, gdyż dzień nam się bardzo mocno wydłuża. Sprawia to szczególne problemy sportowcom, którzy muszą przez właśnie wyżej wspomniany jetlag latać na zawody z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby się dostosować do czasu.

Oczywiście można zmniejszyć jego efekty na przykład zarywając wcześniejszą noc i zaplanować podróż tak, aby wylądować na miejscu właśnie wieczorem, aby pomimo tego, że u nas był dzień, pójść ze zmęczenia spać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *