Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Myśląc o atrakcjach turystycznych Krakowa, których nie sposób ominąć będąc w tym mieście zdecydowanej większości przypadków pierwszą myślą będzie Zamek Królewski na Wawelu. Zamek ten jest sercem polskiej kultury i historii, świadkiem wielkich wydarzeń będących sukcesem naszego kraju, ale widział też nie jedną porażkę.

Dlaczego królewski? Zamek przez wiele lat był siedzibą polskich królów. Zamek Królewski na Wawelu, ponieważ położony jest na Wzgórzu Wawelskim, który jest niczym innym jak wapienną skałą pięknie usytuowaną nad lewym brzegiem Wisły.

Sam zamek przez setki lat był ciągle przebudowywany, więc bardzo ciężko jest jednoznacznie określić dokładniejszą datę jego budowy. Według źródeł historycznych przyjmuje się iż wszystkie prace budowlane miały miejsce w przedziale od XIII do mniej więcej XVII wieku. Obecnie cała budowa ma powierzchnię 7040 m² na których usytuowanych jest aż 71 sal wystawowych w których znajduje się cały ogrom wartościowych dzieł sztuki między innymi List do matki Karola Lanckorońskiego, ”Chrystus błogosławiący dzieci” Lucasa Cranacha Starszego czy też ”Święta rodzina” Jana Sandersa van Hemessena.

Od początku swojego istnienia zamek ulegał wielu zniszczeniom, po których zawsze był odbudowywany w nieco innym stylu niż przed zniszczeniami. W roku 1499 roku został w dużej części spalony, na szczęście kilka lat później świetność przywrócił mu Aleksander Jagiellończyk, dzięki któremu budowa nabrała cech renesansowych i barokowych. Po raz kolejny zniszczono zamek podczas Potopu Szwedzkiego, kiedy został on całkowicie obrabowany. Kolejny pożar miał miejsce ponad 200 lat później w roku 1702, kiedy to uszkodzeniom uległo większość komnat w północnym i południowym skrzydle. Sale zostały odnowione, jednak niewiele pozostało z ich barokowego i renesansowego stylu. Przekształcone zostały na panujący wówczas w budownictwie styl klasycystyczny. Po raz kolejny dawna rezydencja królów straciła swoje skarby podczas trwającej wiele lat polskiej niewoli pod zaborami. Obecnie Zamek Królewski na Wawelu jest mieszaniną stylów – trochę w nim baroku, klasycyzmu, renesansu a nawet gotyku.
Jeżeli chodzi o turystów zarządcy zamku oferują gościom wystawy stałe dostępne przez cały rok oraz 3 udostępniane jedynie w miesiącach głównie letnich, kiedy to w Krakowie przebywa najwięcej turystów. Co ważne w poniedziałki muzeum zamkowe jest nieczynne. Wejście na obszar wstaw jest płatne, niektóre tak jak np. Prywatne Apartamenty Królewskie odwiedzane są z obecnością przewodnika, który posługuje się biegle językiem angielskim, by zapewnić zagranicznym turystom większy komfort zwiedzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *