Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie to nie tylko najstarsza część miasta, ale również jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów, to miejsce jest sersem życia towarzyskiego tego miasta. Cały obszar otoczony jest pięknymi, ale nieco młodszymi plantami.

Centrum Starego Miasta stanowi Rynek Główny przy którym znajdują się liczne zabytki takie jak Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, czy też pozostałości dawnych starych murów obronnych – Barbakanu i Bramy Floriańskiej.

Każdy człowiek związany mniej lub bardziej z Krakowem doskonale zna pewne kultowe już miejsca Starego Rynku obok których nie sposób jest przejść obojętnie. Są to z całą pewnością:

  • Piwnica pod Baranami, która z założenia miała być miejscem, gdzie w celach towarzyskich spotykać się mieli krakowscy studenci, jednak bardzo szybko stała się lokalnym kabaretem, gdzie powstało wiele piosenek czy też różnorodnych krótkich form scenicznych. Piwnica pod Baranami gościła mnóstwo znakomitych postaci świata kultury i sztuki między innymi Anne Dymną, Andrzeja Wajdę, Stanisława Radwana, Grzegorza Turnau, Sławomira Mrożka, Agnieszkę Osiecką i całe grono znakomitości;
  • Słynna Franciszkańska 3 – miejsce spotkań wiernych z papieżami, jednak najbardziej to miejsce Polakom kojarzy się z Janem Pawłem II;
  • Pod Jaszczurami – krakowski klub studencki, będący najstarszym w Polsce, swoją działalność prowadzi od 1960 roku;
  • Kawiarnia Jama Michalika – miejsce powstania kabaretu Zielony Zielony Balonik, tu także narodził się Duch Młodej Polski.

Stare Miasto w Krakowie jest religijnym bogactwem regionu, bowiem usytuowanych jest tu 16 kościołów w tym jeden klasztor. Większość z tych budowli to bardzo stare, piękne, zabytkowe kościoły.

Miłośnicy kultury i sztuki będąc w tej części Krakowa z całą pewnością na nudę narzekać nie będą mogli. Funkcjonują tu dwa teatry: Słowackiego oraz Stary Teatr. Nie zabraknie też muzeów np. Muzeum Starego Teatru, Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ, Barbakan, Dom pod Krzyżem i wiele innych godnych poświęcenia uwagi.
Stare Miasto w Krakowie to właśnie jedno z wielu miejsc z których Polacy mogą być naprawdę dumni. O wyjątkowości tego miejsca na pewno może świadczyć to, iż Stare Miasto pozostało niezmienione od czasów średniowiecza, udało mu się przetrwać wszelkie zawirowania historyczne i ustrojowe.

W roku 1978 stało się jednym z 13 polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *