Szlakiem Jaskiniowców przez Jurę

Jura Krakowsko – Częstochowska jest chętnie odwiedzana przez turystów. Jej malownicze ostańce skalne oraz tajemnicze jaskinie przyciągają uwagę i zachęcają do poznawania najpiękniejszych zakątków tego obszaru.

Jednym z ciekawszych szlaków, który pozwala dotrzeć do miejsc atrakcyjnych zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym, jest Szlak Jaskiniowców. Jest to szlak pieszy, którego długość wynosi 10 kilometrów.

Oznaczony kolorem zielonym rozpoczyna się przy ruinach zamku w Smoleniu, skąd prowadzi przez Skały Zegarowe, Jaskinię Jasną i Kyciową Skałę do źródeł Tarnówki w Czarnym Lesie. Dalej zmierza on w stronę Grodziska Pańskiego oraz Skały Biśnik z pięknymi jaskiniami.

Wszystkie te miejsca związane są w obecnością człowieka na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w najdawniejszych czasach aż po okres wczesnego średniowiecza. Są to miejsca nie tylko atrakcyjne pod względem krajobrazowym. To jednocześnie bardzo ważne stanowiska archeologiczne.

Lasy oraz tereny rolnicze ozdobione malowniczymi skałami to idealny teren dla turystów pieszych oraz tych, którzy lubią podróżować na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *