Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie

Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie jest najmniejszą ze wszystkich parafii, które funkcjonują na terenie Krakowa. Dokumenty historyczne za rok powstania parafii uznają rok 1000, natomiast powstanie kościoła miało miejsce w latach 1320-1364.

Kościół położony jest na Wawelu, a w czasach monarchii był miejscem koronacji nie jednego ówczesnego króla Polski. Szczątki niektórych z nich do dnia dzisiejszego spoczywają w katedrze. Szacuje się że pochowanych jest tu około 17 królów oraz licznych członków rodzin królewskich.
Jeżeli chodzi o najważniejsze dla parafii święta Roku Kościelnego to jest ich 13 i są to: pasterka (24 grudnia), Święto Trzech Króli ( 6 stycznia), Środa Popielcowa, Liturgia Triduum Paschalnego, uroczystości święta Matki Bożej Królowej Polski (obchodzone w każdym z kościołów 3 maja), uroczystości ku czci św. Stanisława (8 maja), Procesja św. Stanisława z Wawelu na Skałkę (odbywająca się zawsze w pierwszą niedzielę następującą po 8 maja), uroczystości poświęcone pamięci św. Jadwigi Królowej Polski ( 8 czerwca), uroczystości Bożego Ciała, święto poświęcenia Katedry Wawelskiej ( 4 lipca), Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny ( 15 sierpnia), uroczystości ku czci św. Wacława (28 września) oraz msza i procesja do grobów królewskich odbywająca się corocznie 2 listopada.
Historia bazyliki jest bardzo długa i bogata, bowiem przez setki lat była ona świadkiem ważnych wydarzeń politycznych i religijnych dla całego kraju. Dziś kościół wygląda jak ówczesne budowle gotyckie, jednak w czasach średniowiecza tu gdzie dziś stoi kościół ówcześnie były dwie katedry zbudowane w typowym stylu romańskim.

Patrząc na plan katedry możemy dostrzec Wieże Zygmuntowską, Skarbiec, Kaplicę Czartoryskich, Sień, Kaplicę Maciejowskiego, Kaplicę Lipskich. Kaplicę Skotnickich, Kaplicę Zebrzydowskiego, Zakrystię, Kaplicę Gamarata, Kaplicę Mariacką oraz inne.
Przy kościele funkcjonuje również biblioteka kapitularna, której początek działalności sięga początków XI wieku. Bogaty księgozbiór zawiera ok. 500 starodruków, 230 kodeksów rękopiśmiennych.
Nie tylko dawniej, ale i dziś bazylika zapisuje się na kartach historii, bowiem jest ona miejscem spoczynku Lecha i Marii Kaczyńskich, pary prezydenckiej tragicznie zmarłej w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Co ciekawe parafia idzie z duchem czasu, bowiem nie tylko aktywnie prowadzona jest strona internetowa, ale również dla turystów dostępna jest też jej angielska wersja językowa. To ważne, bowiem bazylika stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych przez przybyszów z zagranicy miejsc w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *