Tybet – zakazany kraj

Fascynacja ludzi Zachodu Tybetem trwa od zawsze. Kraina tajemnicza, niedostępna, ukryta za górami przyciąga podróżników i badaczy. Już starożytni pisarze w swych dziełach poruszali temat Tybetu, jako kraju ukrytego szczelnie za chmurami.

Tybet znaczy Bod

Rdzenni mieszkańcy Tybetu, swój kraj nazywają, jako Bod. Określenie to oznacza przedbuddyjską tradycję i religię Krajów Śniegów. Innym znaczeniem słowa jest „ucieczka” nawiązująca do legendy, iż indyjski władca Rupati po przegranej bitwie ukrył się w Tybecie. Pierwsze wzmianki o Tybecie znajdziemy w chińskich zapiskach z epoki Tang. Dodatkowo odnajdziemy szereg przekazów ustnych, które spisano w formie kronik.

Niezwykłe położenie geograficzne

Tybet nie bez powodu zwany jest Krajem Śniegu, bądź Dachem Świata. Znajduje się na odludnym i zarazem największym płaskowyżu na Ziemi. Średnia wysokość tybetańskiej wyżyny sięga 4 tys. m.n. p.m. Otaczają ją ogromne łańcuchy górskie: Karakorum, oraz Himalaje.

Warto wspomnieć, że Tybet podzielony jest na sześć prowincji. Różnią się one od siebie szatą roślinną oraz klimatem. Na północy położone są bezludne, dzikie pustynie, cechujące się surowym klimatem, zaś na południu i wschodzie żyzne doliny, w których uprawia się rolnictwo. Pas centralny to przede wszystkim wyżyny i góry, pokryte łąkami.

Najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi

Tybet wyróżnia się surowym, wysokogórskim klimatem. Jednocześnie jest też najbardziej nasłonecznionym miejscem na ziemi. Dnie i noce cechują się ogromnymi skokami temperatur, zaś problemem zwłaszcza dla przybywających turystów może być niskie ciśnienie i brak tlenu. Czynniki te powodują osłabienie, oraz chorobę wysokościową. Śnieg pada tutaj rzadko. Pokrywa śnieżna na ogół nie przekracza jednego metra grubości.

Unikalna, reliktowa flora i fauna

Na uwagę zasługuje fakt, że w Tybecie zachowała się reliktowa flora i fauna. Jest wiele zwierząt i roślin, które nie są znane w Europie, a wręcz niektóre zapewne nadal pozostały nieodkryte. W lasach i na łąkach spotkać można roślinność leczniczą, zaś w górach roślinność typowo tundrową. Kaniony określić można, jako botaniczny raj. Są nie tylko siedzibą wielu zwierząt, ale również znaleźć można najbardziej niezwykłe okazy. Charakterystycznym zwierzęciem tego regionu jest Jak. To zwierzę pociągowe, będące pod ścisłą ochroną. Warto wymienić żyjące tutaj zwierzęta takie jak: antylopa tybetańska, śnieżne leopardy, oraz niebieskie owce.

Ludność Tybetu

Górski klimat Tybetu nie sprzyja osadnictwu. Żyją tutaj jednak koczownicze plemiona, które w czasie wiosny i lata można spotkać na zboczach gór. Wypasają one stada jaków, starają się uprawiać w dolinach rolnictwo, hodować konie i owce. To grupa ludzi typu mongolskiego, która wciąż kultywuje swoje dawne wierzenia oraz obrzędy.

Photo credit: Foter.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *