Węgierskie atrakcje. Tihany

Są miejsca, których w czasie wycieczki na Węgry pominąć nie można. Ważnym celem podróży jest Budapeszt – węgierska stolica, której uroki dostrzegło już niejedno biuro podróży.

Warto zajrzeć też nad wielkie jezioro Balaton, będące idealnym miejscem dla miłośników plażowania oraz sportów wodnych. W jego pobliżu znajduje się jedno z najciekawszych miejsc, którym mogą oczarować turystów Węgry. To Tihany – benedyktyńskie opactwo, które od lat dominuje nad brzegami Balatonu.

To miejsce może zachwycić nie tylko swą malowniczością, ale i długą historią. Założone w połowie XI stulecia jest miejscem wyjątkowo ważnym. Na jego terenie można dostrzec ślady różnych stylów architektonicznych, które doskonale oddają historyczny charakter tego miejsca.

Z jednej strony czeka na zwiedzających piękny kościół, utrzymany w stylu barokowym. Z drugiej – romańska krypta, w której można zobaczyć grobowiec fundatora opactwa. Był nim król Andrzej I.
Inną atrakcją, z której chętnie korzystają zaglądające w to miejsce wycieczki, jest urządzone w dawnym klasztorze muzeum. Tu można poszerzyć swą wiedzę na temat historii i kultury Węgier, a jedną z najciekawszych wystaw stanowi ekspozycja związana z życiem rybaków.

To oni nad Balatonem od wieków odgrywali bardzo ważną rolę, to ich obyczaje najbardziej fascynują dziś turystów. Goszcząc w tej części Węgier warto wybrać się też na wycieczkę na pobliskie Wzgórze Echa, wielu mocnych wrażeń może też dostarczyć wizyta w ruinach Starego Zamku.

To dzięki nim Tihany jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów, a wycieczki zaglądają w tę okolicę z przyjemnością.

Źródła:

https://www.turysta.org/wegierskie-jezioro-balaton-na-co-warto-zwrocic-uwage-moje-odczucia-i-refleksje-po-krotkim-wypadzie/

https://www.turysta.org/polwysep-tihany-nad-jeziorem-balaton/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *